General Purpose and Isolation Gowns
General purpose PPE gowns may be made from materials such as polyethylene, polypropylene, or other synthetic materials that offer fluid resistance. They are often disposable and come in various sizes to accommodate different body types.
- (34)
- (174)
- (203)
- (5)
- (63)
- (4)
- (2)
- (5)
- (8)
- (3)
- (70)
- (52)
- (8)
- (12)
- (1)
- (105)
- (19)
- (55)
- (4)
- (2)
- (1)
- (27)
- (11)
- (4)
- (1)
- (1)
- (50)
- (21)
- (2)
- (4)
- (9)
- (1)
- (15)
- (58)
- (2)
Filtered Search Results
Medicom™ Hopen™ Single Use Hygiene Gown
Medicom™ Hopen™ Single Use Hygiene Gown without pockets, is microporous and waterproof
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Construction | Made in China |
| Packaging Type | Individual, Bag |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Category 1 Personal Protective Equipment |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | None |
| Resistance | Radioactive Particles, Infectious Agents |
| Seam Type | Sewn |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 1149-5 |
| Cuff Style | Elastic |
| Product Type | General Purpose Gown |
| Certifications/Compliance | ISO 9001 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | Microporous, Waterproof |
Ansell KC100 Basic Sterile Surgical Gowns
Non-reinforced sterile surgical gowns, designed to meet established industry performance standards for lower-fluid, shorter procedures.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | General Purpose Gown |
| Color | Blue |
| Style | Regular length |
| Material | SMS |
| Certifications/Compliance | CPSC 16 CFR Part 1610, Class 1 |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Hook and Loop |
| Sterility | Sterile |
| No. of Pockets | None |
Ansell Sterile Evolution™ 4 Surgical Gowns
Fourth-generation fabric technology provides advanced protection, breathability and comfort
| Resistance | Fluid, flame and lint-resistant |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Product Type | General Purpose Gown |
| Color | Blue |
| Material | SMS |
| Certifications/Compliance | AORN |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Sterility | Sterile |
| No. of Pockets | None |
High Five™ Spunbond Isolation Gowns
Durable protection from common dirt, dust and grime, minor splashes and particulates
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Cuff Style | Elastic |
| Product Type | General Purpose Gown |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| For Use With (Application) | Protection from common dirt, dust and grime, minor splashes and particulates |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | None |
AlphaProTech Critical Cover™ GenPro™ Gown, Banded Ties at Waist and Neck
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
GenPro™ gowns keep clothes clean and remain comfortable all day long.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Color | Yellow |
| Sleeve Style | Long Sleeve |
| Material | Polypropylene |
| Gender | Unisex |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | None |
| Seam Type | Serged |
| Cuff Style | Elastic |
| Product Type | General Purpose Gown |
| Latex Free | Yes |
| Style | Full Coverage |
| Certifications/Compliance | Registered Class 1 Medical Device |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Banded Ties |
PolyCo™ VR™ Gown with Elastic Cuffs
Gowns provide greater coverage for applications where the threat of biological or chemical contamination exist.
Kappler™ Provent 10000 Open-Back Gowns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Wrap-Around Gown, Hook and Loop Neck Closure, Two Waist Ties, Knit Cuffs, Non-Sterile
Cardinal Health™ ChemoPlus™ Non-Sterile Poly-Coated Full Coverage Chemotherapy Gowns, Full Back
Non-sterile gowns protect healthcare personnel from exposure to toxic chemotherapy drugs during preparation, handling, and administration.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Cuff Style | Knit |
| Product Type | Chemotherapy Gown |
| Color | Blue |
| Sleeve Style | Long Sleeve |
| Material | Polyethylene-coated Polypropylene |
| Certifications/Compliance | AAMI Level 3, ASTM F739-20, USP 800 Standards, FDA 510K |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Waist Ties |
| For Use With (Application) | Hazards associated with handling chemotherapy drugs |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | None |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | General Purpose Gown |
| Material | Cellulose, Polyester |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| For Use With (Application) | Industrial |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | None |
Cardinal Health™ ChemoPlus™ Non-Sterile Poly-Coated Full Coverage Chemotherapy Gowns, Open Back
Non-sterile gowns protect healthcare personnel from exposure to toxic chemotherapy drugs during preparation, handling, and administration.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Color | Blue |
| Length (English) | 46.5 in. |
| Sleeve Style | Long Sleeve |
| Material | Polyethylene-coated Polypropylene |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Hazards associated with handling chemotherapy drugs |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | None |
| Cuff Style | Knit |
| Product Type | Chemotherapy Gown |
| Certifications/Compliance | AAMI Level 3, ASTM F739-20, USP 800 Standards, FDA 510K |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Waist Ties |
Keystone Safety Level III Polyethylene Isolation Gown
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Provides Excellent Protection for Healthcare, Food Manufacturing, and Industrial Applications
Keystone Safety Polyethylene Isolation Gown
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Apron-style gown offers protection against the highest level of fluids.
Cardinal Health™ ChemoPlus™ Sterile Poly-Coated Full Coverage Blue Chemotherapy Gowns, Full Back
Sterile gowns protect healthcare personnel from exposure to toxic chemotherapy drugs during preparation, handling, and administration.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Cuff Style | Knit |
| Product Type | Chemotherapy Gown |
| Color | Blue |
| Sleeve Style | Long Sleeve |
| Material | Polyethylene-coated Polypropylene |
| Certifications/Compliance | AAMI Level 3, ASTM F739-20, USP 800 Standards, FDA 510K |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Waist Ties |
| For Use With (Application) | Hazards associated with handling chemotherapy drugs |
| Sterility | Sterile |
| No. of Pockets | None |